Reklama

Filip Skrzypkowski wygrał 5 tysięcy złotych i kupi lepszą szynkę. Gmina Chojnice rozdała nagrody za zameldowanie

25 czerwca 2026 roku w Urzędzie Gminy Chojnice odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom drugiej edycji loterii meldunkowej. W tegorocznej akcji do losowania zakwalifikowano 137 zweryfikowanych zgłoszeń, z których wyłoniono 20 zwycięzców. Każdy z laureatów otrzymał nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych netto, a łączna pula przeznaczona na nagrody wyniosła 100 tysięcy złotych.

Pieniądze na inwestycje prosto z podatków

Władze gminy podkreślają, że formalny meldunek nowych mieszkańców ma kluczowe znaczenie dla lokalnego budżetu. Wójt Zbigiew Szczepański wyjaśnił podczas uroczystości, że 7 procent podatku dochodowego mieszkańców trafia bezpośrednio do kasy samorządu, co pozwala na finansowanie nowych inwestycji. Jako przykład podał jednego z mieszkańców Chojniczek, który dzięki wysokim dochodom zasila budżet gminy kwotą około 700 tysięcy złotych rocznie. Zdaniem wicewójta Janusza Szczepańskiego, dzisiejszy meldunek nie wiąże się już z uciążliwymi formalnościami, ale dla samorządu jest bezcenny, ponieważ wpływa również na wysokość rządowych dotacji przeliczanych na liczbę ludności.

Reklama

Szynka premium i czarny chleb studenta

Wśród dwudziestu szczęśliwców znalazł się Filip Skrzypkowski, student mieszkający w Lipienicach, który przeprowadził się tam z Chojnic razem z rodzicami. Przyznał, że perspektywa zdobycia gotówki była dla niego skuteczną motywacją do dopełnienia formalności.

Jako student zazwyczaj kupuję zwykły chleb i tanią szynkę, a teraz będę mógł pozwolić sobie na zdrowsze pieczywo i lepszą wędlinę – mówił laureat.

Dodał, że resztę wygranej przeznaczy prawdopodobnie na lody, ponieważ cała rodzina wzięła udział w loterii, ale to jemu dopisało szczęście.

Reklama

Mniej błędów w dokumentach i sprawna weryfikacja

Nad prawidłowym przebiegiem losowania czuwała komisja konkursowa, której przewodniczył mecenas Mateusz Łangowski. W skład komisji wszedł również nieobecny na spotkaniu dyrektor wydziału organizacyjnego Marcin Siudziński. W porównaniu do pierwszej edycji, tym razem weryfikacja wniosków przebiegła sprawnie. Urzędnicy musieli zastąpić tylko jedną osobę z listy podstawowej uczestnikiem z listy rezerwowej, ponieważ nie dostarczyła ona wymaganego dokumentu. Gmina wprowadziła także drobne poprawki do regulaminu, co umożliwiło wygraną osobie, która mieszkała w gminie w przeszłości i po latach do niej powróciła. Wszyscy laureaci otrzymają przelewy na konta w najbliższych dniach, a koszty podatku od nagrody w całości pokrywa urząd.

Geograficzny podział nagród

Wójt Zbigniew Szczepański przedstawił statystyki dotyczące miejsc zamieszkania tegorocznych zwycięzców. Najwięcej nagrodzonych osób, bo aż pięć, mieszka w Chojniczkach. Czterech laureatów pochodzi z Charzyków, po dwie osoby z Ostrowitego i Topoli. Pojedyncze nagrody trafiły do mieszkańców Silna, Nowej Cerkwi, Lichnów, Klawkowa, Sławęcina oraz Lipienic. Urzędnicy już teraz zapowiadają, że akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/06/2026 13:45
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości