W chojnickiej Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta prymicyjna nowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Przemysława Szulca. Wydarzenie to ma miejsce po sobotnich święceniach biskupich, które odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie. Chojnicka świątynia jest rodzimą parafią nowego hierarchy, w której przyjął on sakrament chrztu.
Dla nowo konsekrowanego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej niedzielna liturgia o godzinie 12:00 ma szczególny, osobisty charakter. Biskup Przemysław Szulc wraca do ołtarza, przy którym rozpoczęła się jego droga duchowa. To właśnie w chojnickiej bazylice mniejszej przyszły hierarcha przyjął sakrament chrztu świętego. Lokalna społeczność traktuje tę wizytę jako historyczne wydarzenie, będące symbolicznym dziękczynieniem za dar powołania, które zrodziło się na ziemi chojnickiej i doprowadziło duchownego do pełni kapłaństwa.
Niedzielne uroczystości w Chojnicach to bezpośrednie następstwo wydarzeń z soboty, 27 czerwca 2026 roku. W katedrze w Pelplinie dotychczasowy proboszcz parafii w Przysiersku przyjął święcenia biskupie z rąk biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. W charakterze współkonsekratorów wystąpili nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel. Podczas tej samej uroczystości kanclerz Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej ks. kan. dr Adam Kałduński odczytał papieską bullę nominacyjną, na mocy której papież Leon XIV wyznaczył nowego hierarchę na stolicę tytularną Cufruta. Zawołaniem przewodnim nowego biskupa stały się słowa „Gratia et missio” (Łaska i misja).
Podczas uroczystości konsekracyjnych w Pelplinie, których przebieg relacjonowała Katolicka Agencja Informacyjna, padło wiele istotnych słów na temat współczesnej roli biskupa. W wygłoszonej homilii ordynariusz diecezji, bp Ryszard Kasyna, przypomniał o służebnym charakterze tej funkcji. Wskazał, że zadaniem hierarchy jest przekazywanie Bożego posłannictwa, a nie promowanie własnych poglądów.
Księże Przemysławie, weź Maryję do swojego serca i codziennej posługi pasterskiej. Biskup nie jest zarządcą ani samozwańczym liderem, lecz reprezentantem Boga. Nie otrzymujesz święceń po to, by głosić własne idee, ale by być zwiastunem Bożego słowa.
Reklama
Biskup dodał również, że odpowiedzialność za drugiego człowieka wymaga odrzucenia lęków oraz egoizmu, a także wiąże się z pokorną służbą i gotowością do poświęceń dla osób poszukujących prawdy i nadziei.
Po ceremonii nałożenia rąk i modlitwie konsekracyjnej, nowy biskupa pomocniczy został namaszczony krzyżmem świętym. Wręczono mu także symbole władzy pasterskiej: pierścień, mitrę oraz pastorał. Duchowny przeszedł przez nawy pelplińskiej katedry, po raz pierwszy błogosławiąc zebranych wiernych, wśród których obecni byli przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych oraz władz publicznych. Na zakończenie liturgii odczytano oficjalny list gratulacyjny, który do nowego biskupa skierował Prezydent RP Karol Nawrocki. Sam bp Przemysław Szulc podziękował za obecność, wsparcie rodzinie oraz wiernym i poprosił o dalszą modlitwę u progu swojej nowej posługi.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze