Reklama

Tomasz Klemann uspokaja mieszkańców w sprawie dostaw wody w czasie suszy

Prezes spółki Wodociągi Miejskie w Chojnicach zapewnia, że miastu nie grożą przerwy w dostawach wody w trakcie prognozowanych fal upałów. Chojnicki system zaopatrzenia posiada rezerwy produkcyjne pozwalające na pokrycie zwiększonego zapotrzebowania, związanego między innymi z podlewaniem przydomowych ogródków.

Modernizacja dała spokój na lata

Wiele polskich miast apeluje do swoich mieszkańców o ograniczenie zużycia wody ze względu na letnie upały. W Chojnicach sytuacja wygląda stabilnie. Prezes lokalnych wodociągów Tomasz Klemann wyjaśnia, że oszczędzanie zasobów naturalnych jest zawsze słuszną ideą, jednak w mieście nie ma realnego ryzyka wystąpienia braków. Po zrealizowanych inwestycjach i unowocześnieniu systemów dystrybucji, Chojnice od kilkunastu lat nie borykały się z restrykcjami w dostępie do bieżącej wody. Przedsiębiorstwo działa jako spółka prawa handlowego, więc z ekonomicznego punktu widzenia wyższa sprzedaż jest dla niej korzystna, o ile infrastruktura wytrzymuje obciążenie. A ta, dzięki automatyzacji i nowemu sterowaniu energetycznemu, elastycznie reaguje na wahania popytu w mieście.

Liczby pokazują bezpieczny margines

Największe dobowe zużycie, z jakim chojnickie wodociągi mierzyły się w ciągu ostatnich dwudziestu lat, wynosiło blisko 10 000 metrów sześciennych. Obecna produkcja oscyluje w granicach 7500 metrów sześciennych na dobę. Oznacza to, że system posiada stałą rezerwę na poziomie około 2500 metrów sześciennych, czyli może dostarczyć o jedną trzecią więcej wody niż wynosi aktualne zapotrzebowanie. Technologiczna granica, która pozwala na uzdatnianie wody zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, to właśnie około 10 000 metrów sześciennych na dobę. Krótkotrwałe przekroczenie tej wartości jest wykonalne, jednak dłuższe przeciążenie mogłoby negatywnie wpłynąć na parametry jakościowe kranówki.

Reklama

Droga ze stacji do miejskiego kranu

System zaopatrzenia Chojnic nie opiera się na bezpośrednich zrzutach ze źródła do sieci. Główny punkt poboru zlokalizowany jest w Funce, skąd woda trafia do magazynu czystej wody w Karolewie i dopiero stamtąd rozchodzi się do domów i instytucji. Całość wspiera dodatkowo ujęcie pomocnicze na placu Piastowskim. Zbiornik w Karolewie pełni funkcję bufora – w godzinach mniejszego poboru, na przykład w nocy, jest napełniany do maksimum. Taka kombinacja pełnego magazynu oraz maksymalnej wydajności ujęcia w Funce pozwala na pokrycie nawet skrajnie wysokiego zapotrzebowania mieszkańców. Jak podkreśla szef miejskiej spółki: Po modernizacji układów zaopatrzenia nie mieliśmy problemów z dostawami i nie przewiduję, aby upały to zmieniły.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/06/2026 05:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości