W piątek, 26 czerwca 2026 roku, w centrum kultury w Brusach odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów burmistrza dla absolwentów szkół podstawowych. Wyróżnienia za wysokie wyniki w nauce w roku szkolnym 2025/2026 otrzymało 34 uczniów z terenu gminy.
Do wręczenia nagród doszło podczas podsumowania roku szkolnego, w którym uczestniczyło 193 absolwentów. Stypendia trafiły do blisko 18 procent z nich. Warunkiem było uzyskanie wysokich ocen zarówno z przedmiotów szkolnych, jak i z egzaminu ósmoklasisty. Średnia ocen nagrodzonych uczniów wyniosła 5,31, a średnia z przedmiotów egzaminacyjnych 5,04. Burmistrz Brus Witold Ossowski zapewnił uczniów o wsparciu ze strony lokalnych władz, mówiąc, że cały samorząd jest dumny z ich osiągnięć i bardzo zależy mu na dalszym rozwoju młodzieży. Program stypendialny funkcjonuje w gminie od 2019 roku.
Wśród nagrodzonych znalazł się absolwent Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach, Michał Zabrocki, który zdobył dodatkową nagrodę za spektakularne osiągnięcia. Uczeń odniósł sukcesy na szczeblu wojewódzkim, krajowym oraz międzynarodowym, zostając m.in. laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki oraz XXI Olimpiady Matematycznej Juniorów, a także zdobywcą brązowego medalu w Ukraińskiej Olimpiadzie Informatycznej Juniorów. Z powodu swoich sukcesów był trzykrotnie zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Nagrodę w jego imieniu odebrała mama, Anna Kamińska.
Wyróżnienia otrzymali uczniowie z kilku placówek. Ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brusach nagrody odebrali: Anna Chabowska, Antonina Cysewska, Karolina Grela, Hanna Kalafus, Adam Kin, Lena Leszczyńska, Blanka Orzłowska, Maria Posieczek, Kinga Rekowska, Julia Wałecka oraz Fabian Włosek. Ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach wyróżniono: Laura Brzezińska, Kinga Gawin i Roksana Małgorzewicz.
W Kosobudach stypendia dostali: Julia Czapiewska, Zuzanna Czarnowska, Laura Janikowska, Hubert Leliwa-Piechowski, Weronika Lipska, Igor Orzech oraz Julia Werochowska. W Leśnie nagrodzeni zostali: Michalina Bronka, Emilia Burżacka, Zuzanna Lewińska, Wiktor Malich, Konstancja Miszewska i Mateusz Ostrowski. Stypendium otrzymała także Anna Gierszewska z Czyczków oraz uczniowie z Wielkich Chełmów: Kajetan Czarnowski, Henryk Januszewski, Anna Kobus i Dominik Lemańczyk. Listę zamyka Oskar Szczepański z Zalesia.
Słów uznania dla młodzieży nie szczędzili również przedstawiciele lokalnej rady. Przewodniczący Rady Miejskiej w Brusach Michał Kin oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Albin Kiedrowski zwracali uwagę na to, że systematyczna praca, ambicja oraz konsekwencja w dążeniu do celów przynoszą zamierzone efekty. Samorządowcy życzyli absolwentom powodzenia na kolejnych etapach edukacji. Uroczyste spotkanie w centrum kultury uświetnił występ wokalny, który przygotowała Anna Formella, uczennica szkoły w Czyczkowach.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze