Reklama

Szanuję rolę „Wielkiego Szu”. Arseniusz Finster komentuje gorącą sesję rady miejskiej

Rada Miejska w Chojnicach podjęła decyzję w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok. Za uchwałą opowiedziało się 13 radnych, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Pozytywną opinię w tej sprawie wydał wcześniej Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku, zatwierdzając wniosek Komisji Rewizyjnej.

Zielone światło od finansowych ekspertów

Procedurę absolutoryjną poprzedziła szczegółowa analiza finansów miasta przez niezależny organ nadzorczy. Jak wynika z dokumentu uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku, któremu przewodniczyła Małgorzata Kopowicz, wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium został zaopiniowany pozytywnie. W składzie oceniającym zasiadały również Angelika Nejmant oraz Alicja Śrubkowska. Podstawą do wydania takiej decyzji były twarde dane liczbowe za 2025 rok. Dochody budżetu ogółem zrealizowano w kwocie ponad 310,7 miliona złotych, co stanowiło 101,4 procent planu. Wydatki zamknęły się w kwocie ponad 298,4 miliona złotych. Rok budżetowy zakończył się nadwyżką w wysokości przeszło 12,2 miliona złotych, a miasto na koniec grudnia nie posiadało żadnych wymagalnych zobowiązań. Komisja Rewizyjna uznała, że burmistrz kierował się zasadami legalności, gospodarności, celowości oraz rzetelności.

Szorstka dyskusja i ostateczne starcie przy urnie

Mimo pozytywnych opinii urzędników i komisji, dyskusja na samej sesji miała bardzo burzliwy charakter. Ostateczny układ głosów pokazał jednak stabilną pozycję rządzącej koalicji. Za udzieleniem absolutorium zagłosowało 13 radnych, przeciwko było 4 przedstawicieli opozycji, a 3 radnych reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość wstrzymało się od głosu. Taki wynik oznacza, że burmistrz uzyskał formalne i polityczne potępienie działań opozycji oraz potwierdzenie mandatu do dalszego zarządzania miejską kasą.

Reklama

Mocna riposta włodarza w sieci

Tuż po głosowaniu, jeszcze w trakcie trwania obrad, burmistrz Arseniusz Finster opublikował w mediach społecznościowych nagranie, w którym odniósł się do atmosfery panującej na sali. Włodarz nie szczędził krytycznych słów pod adresem jednego z radnych opozycji, wskazując na niski poziom debaty publicznej.

Jak stwierdził Arseniusz Finster, na sesji pojawił się mówca, dla którego liczy się wyłącznie długość, a nie merytoryczna strona wypowiedzi. Burmistrz wyliczył, że do trzydziestu wcześniejszych inwektyw pod jego adresem dorzucono tym razem cztery kolejne. Samorządowiec usłyszał, że jest destruktorem, szkodnikiem, magikiem oraz Wielkim Szu. Włodarz zaznaczył z ironią, że to ostatnie określenie podoba mu się najbardziej ze względu na szacunek do zmarłego aktora Jana Nowickiego. Burmistrz podsumował ironicznie, że zbiera te obelgi i spodziewa się dobić do setki przed końcem kadencji, jednocześnie dziękując koalicji za lojalność i nazywając postawę radnych PiS bardzo cywilizowaną i dyplomatyczną.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo czaschojnic.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości